
WÅ‚adze Stowarzyszenia
ZarzÄ…d
![]() |
Prezes Prof. dr hab. inż. Janina Molenda Profesor zwyczajny Wydział Energetyki i Paliw AGH Kierownik Katedry Energetyki Wodorowej Akademia Górniczo-Hutnicza al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków |
Absolwentka Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej.
Uzyskała stopień doktora w dziedzinie nauk chemicznych w roku 1979 na AGH, a w roku
1984 uzyskała doktorat z zakresu inżynierii materiałowej na Uniwersytecie Bordeaux
we Francji. Tytuł profesora uzyskała w 1994r.
Działalność naukowa w zakresie: akumulatorów typu Li-ion i Na-ion, fundamentalnych zagadnień
dotyczących zjawiska interkalacji litu do związków metali przejściowych, wysokotemperaturowych tlenkowych ogniw paliwowych
(SOFC), właściwości transportowych niestechiometrycznych tlenków metali przejściowych,
właściwości katalitycznych perowskitowych tlenków, przewodnictwa jonowego i struktury
defektów w elektrolitach stałych, przejść izolator-metal
w związkach metali przejściowych.
![]() |
Vice-prezes
prof. dr hab. inż. Maria Jadwiga Gazda Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechnika Gdańska ul. Gabriela Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk |
Vice-prezes Dr hab. Andrzej Budziak, prof. AGH Wydział Energetyki i Paliw AGH Akademia Górniczo-Hutnicza al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków |
Absolwent Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stopień doktora w dziedzinie nauk fizycznych uzyskał w 2003 roku na Akademii Górniczo-Hutniczej.
Zajmuje się badaniem własności fizyko-chemicznych wodorków stopów międzymetalicznych otrzymywanych pod niskim i wysokim ciśnieniem wodoru, wodorków nanomateriałów na bazie węgla jak również badaniami ciekłych kryształów, magnetyków molekularnych oraz multiferroików. Specjalizuje się badaniach dyfrakcji promieni X oraz neutronów.
Obecnie pracuje nad wykorzystaniem biowodoru pozyskiwanego metodami mikrobiologicznymi z odpadów i produktów ubocznych przemysłu cukrowniczego w ramach projektu Biostrateg II.
![]() |
Sekretarz
Dr inż. Anna Milewska Wydział Energetyki i Paliw AGH Akademia Górniczo-Hutnicza al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków |
Ukończyła Wydział Inżynierii Materialowej i Ceramiki AGH. Uzyskała stopień doktora z zakresu inzynierii materiałowej w roku 2002 na AGH. Zatrudniona na Wydziale Energetyki i Paliw AGH w Katedrze Energetyki Wodorowej. Działalność naukowa w zakresie: badania materiałowe w obszarze ogniw litowych i sodowych (Li-ion batteries, Na-ion batteries).
![]() |
Skarbnik
mgr inż. Katarzyna Walczak Wydział Energetyki i Paliw AGH Akademia Górniczo-Hutnicza al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków |
Absolwentka Wydziału Energetyki i Paliw AGH. Adiunkt w Katedrze Energetyki Wodorowej na Wydziale Energetyki i Paliw AGH. Działalność naukowa w zakresie badań właściwości fizykochemicznych polianionowych materiałów katodowych dla akumulatorów typu Li-ion oraz Na-ion.
Komisja Rewizyjna
![]() |
Członek Komisji Rewizyjnej
Prof. dr hab. inż. Janusz Toboła Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademia Górniczo-Hutnicza al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków |
Absolwent kierunku fizyka techniczna na Wydziale Fizyki i Techniki Jądrowej AGH w 1990. Doktorat w dziedzinie nauk fizycznych obronił w 1994, habilitację w zakresie teorii ciała stałego w 2003. Tytuł profesora uzyskał w 2011. W latach 1998-2015 wielokrotnie przebywał jako profesor zaproszony w kilku ośrodkach naukowych we Francji (Grenoble, Nancy, Rouen), USA i Japonii. Specjalizuje się w obliczeniach struktury elektronowej i teoretycznych badaniach własności fizycznych złożonych układów materii skondensowanej, w szczególności właściwości magnetycznych, transportowych, termoelektrycznych i nadprzewodzących. Współpracuje z wieloma ośrodkami polskimi i zagranicznymi. Jest autorem ponad stu artykułów, w tym kilkunastu z zakresu badań nieuporządkowanych układów krystalicznych na ogniwa elektryczne.
![]() |
Członek Komisji Rewizyjnej
Prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak Wydział Energetyki i Paliw AGH Akademia Górniczo-Hutnicza al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków |
Prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak urodził się w 22 kwietnia 1954 w Częstochowie, jest profesorem zwyczajnym w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie; obecnie dyrektor Centrum Energetyki AGH. Ma tytuł magistra inżyniera energetyki cieplnej z Instytutu Metalurgii, Mariupol, Ukraina uzyskany w 1979 roku; tytuł doktora nauk technicznych i habilitację z Politechniki Częstochowskiej w roku 1983 i 1991. W 1987 roku otrzymał stypendium japońskiego Ministerstwa Edukacji. Pracował na Wydziale Inżynierii Chemicznej na Uniwersytecie w Tokio od 1987 do 1989. Od 1991 do 1994 roku pracował jako profesor inżynierii chemicznej w Nagoya University w Japonii. Autor lub współautor ponad 500 artykułów, 7 książek, monografii, 26 4 rozdziałów w książkach oraz 17 patentów na takie tematy jak: wytwarzanie energii, spalanie węgla, hydrodynamiki i spalanie w warstwie fluidalnej, czystego wykorzystania węgla, zaawansowanych systemów spalania węgla, suchego odsiarczania i zaawansowane sorbenty, odsalanie, układy adsorpcyjne, produkcja i magazynowanie wodoru. Ponad 300 prac dla energetyki i kilkanaście wdrożeń przemysłowych.
Koordynator międzynarodowych programów badawczych (4 i 5. PR, 7. PR UE, Norweski Mechanizm INCO Copernicus, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, ERA NET Biomodelling, NEDO Japonia), Przewodniczący Rady Naukowej projektu "Bloki nadkrytyczne" (2008-2010 ). Koordynator Krajowego programu strategicznego "Zaawansowane technologie pozyskiwania energii" zadanie 2 "spalanie w tlenie" (2011-2015), koordynator kilku grantów badawczych, projektów rozwojowych i prac wdrożeniowych w krajowych i zagranicznych koncernach energetycznych. Przedstawiciel Polski w Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) Fluidalna Konwersja Paliw. Członek Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Salzburgu. Członek Polskiej Akademii Umiejętności.
![]() |
Członek Komisji Rewizyjnej
Prof. dr hab. inż. Tomasz Czujko Wydział Nowych technologii i Chemii Wojskowa Akademia Techniczna |
Prof. dr hab. inż. Tomasz Czujko uzyskał tytuł mgr. inż w 1991 roku, na Wydziale Chemii i Fizyki Technicznej, WAT, na kierunku fizyka techniczna. W 1998 roku otrzymał tytuł doktora nauk technicznych na tym samym wydziale, w dyscyplinie inżynieria materiałowa i specjalności metaloznawstwo fizyczne.
W okresie 2000-2001 prowadził badania w ramach programu stypendialnego dla młodych doktorów - NATO Fellowship na Uniwersytecie Waterloo, Kanada, gdzie następnie w okresie 2004-2009 zatrudniony był jako Research Associate Professor. W okresie 2009-2010 odbył staż naukowy w CanmetENERGY, Hydrogen Fuel Cells and Transportation, Natural Resources Canada, jako Research Officer.
W latach 2011-2018 zatrudniony był na etacie profesora nadzwyczajnego, a od roku 2018 profesora zwyczajnego w Katedrze Zaawansowanych Materiałów i Technologii, Wydziału Nowych Technologii i Chemii, WAT. Od roku pełni obowiązki Dyrektora Instytutu Inżynierii Materiałowej, WAT. Aktualnie obszar jego zainteresoważ naukowych obejmuje nanomateriały do magazynowania wodoru, fotokatalityczne powłoki anodowe oraz techniki przyrostowe.
![]() |
Członek Komisji Rewizyjnej
dr Monika Bakierska Wydział Chemii Uniwersytet Jagielloński Karaków |
Doktor nauk chemicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, absolwentka anglojęzycznych interdyscyplinarnych studiów doktoranckich "Społeczeństwo-Technologie-Środowisko" prowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim i współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Od 2019 roku adiunkt w Zespole Technologii Materiałów i Nanomateriałów Zakładu Technologii Chemicznej Wydziału Chemii UJ. Współautorka przeszło 25 publikacji (h = 10) oraz 6 udzielonych patentów i 5 zgłoszeń patentowych z dziesięcioletnim doświadczeniem w zakresie chemii materiałów i nanomateriałów do zastosowań w technologiach magazynowania energii w akumulatorach Li-ion.
![]() |
Członek Komisji Rewizyjnej
Dr inż. Mariusz Krauz CEREL, Boguchwała Techniczna 1, 36-040 Boguchwała |
Absolwent WydziaÅ‚u Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. UzyskaÅ‚ stopieÅ„ doktora z zakresu inżynierii materiaÅ‚owej w roku 2008 na Wydziale Inżynierii MateriaÅ‚owej i Ceramiki AGH. Zatrudniony w Instytucie Energetyki OddziaÅ‚ Ceramiki Cerel w Boguchwale. Pracuje na stanowisku adiunkta i jest jednoczeÅ›nie kierownikiem ZakÅ‚adu Inżynierii Ceramicznej. Prowadzi dziaÅ‚alność naukowÄ… w zakresie technologii staÅ‚otlenkowych ogniw paliwowych, opracowania i stosowania materiaÅ‚ÃÅ‚w dla staÅ‚otlenkowych ogniw paliwowych oraz rozwoju technologii ceramicznych.